Loading

Please wait

+48 500 276 115wojciech.nawrocki@metropolisdg.pl
Projekt Antarktyka
Projekt artystyczno - edukacyjny (fotograficzno - rysunkowy) o skrajnie dwoistym obliczu…
Antarktyka w sztuce fotografii
wyprawa nurkowo-fotograficzna do Antarktyki celem wykonania fotografii przyrodniczych oraz podwodnych
Antarktyka w sztuce ilustracji
zobacz jak zilustrujemy Antarktykę dzieciom
Fotografia vs ilustracja
wysublimowana artystyczna fotografia versus barwna, fantazyjna ilustracja dla dzieci...
SELMĄ do Antarktyki
Wyprawa do Antarktyki na pokładzie jachtu żaglowego SELMA

Projekt Antarktyka

Projekt Antarktyka w skrócie…

W styczniu 2019 roku, w towarzystwie ośmiu osób oraz stałej, trzyosobowej załogi jachtu, wziąłem udział w wyprawie do Antarktyki. Rejs na trasie Ushuaia – Półwysep Antarktyczny – Ushuaia, trwał cztery tygodnie i odbył się w terminie od 16 stycznia do 11 lutego 2019 r. Cała wyprawa trwała ponad miesiąc.

Organizatorem wyprawy nurkowej było biuro podróży Aquatravel.eu z Olsztyna, reprezentowane przez Miłosza Dąbrowskiego, zaś rejs, który odbyliśmy na pokładzie jachtu SELMA, zorganizowała firma Selma Expeditions Sp. z o.o. z Wrocławia, reprezentowana przez Krzysztofa Jasicę.

16 stycznia 2019 roku, wypłynęliśmy z portu Ushuaia w Argentynie i popłynęliśmy prosto na półwysep Antarktyczny, przez Cieśninę Drake’a, łączącą Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym i Oceanem Południowym.

Pływając jachtem po wodach Półwyspu Antarktycznego cumowaliśmy w wybranych miejscach, aby zejść pod wodę i uwiecznić na fotografiach podwodne życie i lodowe krajobrazy tego obszaru.

Moim celem wyprawy jest realizacja autorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego (fotograficzno-rysunkowego), o skrajnie dwoistym obliczu, który zostanie zwieńczony wydaniem dwóch publikacji.

Cele artystyczne Projektu Antarktyka

Projekt Antarktyka to przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne (fotograficzno-rysunkowe), o skrajnie dwoistym obliczu. Przeciwstawny charakter projektu wynika z tego, że jego efektem będą dwie, zupełnie różne publikacje, które mają się jednak dopełniać i stanowić komplementarną całość.

Jedną z nich będzie ekskluzywny, kolekcjonerski album fotograficzny, wydany w limitowanej serii, przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy – koneserów sztuki i fotografii. Drugą, będzie ilustrowana książka dla dzieci, która zarówno zostanie dołączona w pakiecie do albumu, jak i wydana jako samodzielny byt.

Czyli z jednej strony wysublimowana, artystyczna fotografia dla dojrzałego odbiorcy, a z drugiej strony barwna, fantazyjna ilustracja mająca edukować dzieci…

Antarktyka w sztuce fotografii…

Album fotograficzny

Ekskluzywny, kolekcjonerski album fotograficzny

  • wydany w limitowanym numerowanym nakładzie egzemplarzy,
  • zawierający fotografie podwodne, lądowe i lotnicze,
  • przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy – koneserów sztuki i fotografii,
  • autor fotografii: Wojciech Nawrocki

Dlaczego fotografia?

Nie ochronimy tego, czego nie pokochamy, a nie pokochamy tego, czego nie znamy.

Fotografia ma za zadanie zobrazować odbiorcom piękno i okazałość tego surowego i dziewiczego zakątka świata.

Antarktyka w sztuce ilustracji…

Ilustrowana książka dla dzieci

Ilustrowana książka dla małych odkrywców, poruszająca zagadnienia naukowe o charakterze środowiskowym!

Książeczka jest przeciwieństwem sama w sobie – moim celem jest stworzenie wyjątkowej, bardzo nietypowej publikacji naukowej, gdyż skierowanej przede wszystkim dla dzieci. Choć zapewniam, że dorośli odbiorcy będą nią nie tylko zachwyceni jak dzieci, ale i wiele się z niej dowiedzą. Z racji moich pasji (fotografia przyrody i fotografia podwodna), doświadczenia i wykształcenia (ochrona środowiska) od wielu lat odzywa się we mnie silna potrzeba, aby zrobić coś dla środowiska, poprzez edukację młodego pokolenia.

Dlaczego ilustracja i książka dla dzieci?

Bo to właśnie dzieci będą się w przyszłości mierzyły ze skutkami naszych dzisiejszych działań, które niekorzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Moją ambicją jest ukształtowanie w dzieciach świadomości i proekologicznych postaw, opartych na faktach i rzetelnej wiedzy naukowej. Książka poświęcona będzie edukacji ekologicznej i poruszy takie zagadnienia jak: procesy meteorologiczne i geofizyczne, zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, zanieczyszczenie powietrza, mórz i oceanów, plastik w oceanach, emisja gazów cieplarnianych, procesy przyrodnicze, wrażliwość ekosystemów, nadmierne połowy, kłusownictwo, polowania na wieloryby, cykle życia, podwodne organizmy, prądy morskie, praca naukowców w bazach na Antarktydzie nad monitoringiem i behawioryzmem przyrody Antarktyki i wiele innych.

Antarktyka jest miejscem, w którym decydują się losy naszego globu, dlatego jest ona najlepszym punktem zahaczenia, który pozwoli nawiązać do zagadnień środowiskowych, będących inspiracją do powstania i wydania tej książeczki.

Nad poprawnością przedstawienia faktów naukowych w książce, w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci, czuwać będą członkowie Rady Naukowej w składzie: prof. dr hab. Janusz Olejnik, mgr inż. Anna Grebieniow oraz dr Jakub Małecki.

Książkę zilustruje trzech wybitnych ilustratorów: mój przyjaciel Marcin Leśniak – znakomity, utalentowany rysownik – autor ilustracji do książek dla dzieci, pt.: „Afryka Kazika” i „Ocean to pikuś”; Marek Kołodziejczyk – wyśmienity ilustrator dzikiej przyrody oraz Daria Wójcik, młoda, utalentowana i ambitna artystka.

Zespół

Zespół „Projektu Antarktyka” tworzy „Zespół Artystyczny” reprezentowany przez fotografa i trzech ilustratorów.

Jednakże Zespół Artystyczny to nie wszystko – do realizacji Projektu niezbędni są ludzie, bez których „Projekt Antarktyka” nie doszedłby do skutku. W jego skład wchodzą: Rada naukowa, Trener Przygotowania Fizycznego, Organizator Wyprawy Nurkowej, Organizator rejsu do Antarktyki, Załoga jachtu SELMA, Współuczestnicy Wyprawy, Partnerzy i Patroni Medialni, Sponsorzy oraz Przyjaciele Projektu.

Zespół artystyczny

WOJCIECH NAWROCKI

FOTOGRAF PRZYRODY, FOTOGRAF PODWODNY

ur. 26 lipca 1980 roku; mgr inż. ochrony środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz inżynier kierunku Międzynarodowy Rozwój i Innowacja Obszarów Wiejskich Uniwersytetu Rolniczego w Dronten, w Holandii.

Fotograf, przyrodnik, podróżnik i płetwonurek. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Początkowo podróżował i nurkował dla przygody, a obecnie robi to przede wszystkim dla obrazu. Płetwonurek z ponad 20 letnim doświadczeniem, posiadający na koncie setki zanurzeń i uprawnienia do głębokiego nurkowania technicznego (TecDeep oraz TecTrimix PADI DSAT). Swoje doświadczenie przyrodnika, podróżnika i płetwonurka łączy i wykorzystuje obecnie w fotografii.

Zajmuje się fotografią przyrodniczą i podwodną, uwieczniając na niej przede wszystkim świat dzikich zwierząt, krajobrazy oraz formy abstrakcyjne. Specjalizuje się w niewygodnej i wymagającej fotografii przyrodniczej, realizowanej w trudnych warunkach środowiskowych – na bagnach, mokradłach, rozlewiskach, torfowiskach oraz pod wodą – w jeziorach i rzekach, morzach i oceanach; w tym wodach o ekstremalnie niskich lub wręcz ujemnych temperaturach, takich jak te, które panują w Antarktyce, gdzie zrealizował swoje najnowsze przedsięwzięcie fotograficzne pt.: „Projekt Antarktyka – obrazy z dna końca świata”.

Od 2013 r. wyróżniony i nagrodzony w ponad 30 konkursach fotograficznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych (patrz „Nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych”).

Jego fotografie zdobiły wiele wystaw, w tym wystaw pokonkursowych oraz były publikowane w czasopismach, folderach, kalendarzach, materiałach promocyjnych, na portalach internetowych i emitowane na wielkoformatowych telebimach LED.

Poprzez swoje piękne i artystyczne kadry, chciałby zwrócić uwagę na piękno i subtelność otaczającej nas przyrody, a w szczególności, na potrzebę jej ochrony.

Od dziecka zafascynowany przyrodą i zgłębiający wiedzę w zakresie ochrony środowiska. Jego droga życiowa zawsze biegła równolegle i w zgodzie z naturą. Odkąd ukierunkował swoją edukację rozpoczynając naukę w liceum o profilu ochrony środowiska, pozostał wierny tej drodze do dziś. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku ochrony środowiska, a w latach 1995-2000 był wolontariuszem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra. Obecnie realizuje się w swoich przyrodniczych i fotograficznych pasjach na wielu frontach, w wielu dziedzinach i na różne sposoby – zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym.

Zawodowo – Członek Zarządu i Współwłaściciel firmy konsultingowej METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o., świadczącej usługi pozyskiwania dofinansowania dla przedsięwzięć mających na celu ochronę środowiska (ochrona atmosfery, odnawialne źródła energii, źródła wysokosprawnej kogeneracji, efektywność energetyczna, gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami).

Ekspert powołany przez Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Gospodarki i Urzędy Marszałkowskie ds. oceny projektów o dofinansowanie w kilku dziedzinach specjalizacji, dotyczących ochrony środowiska.

Wspiera organizacje i inicjatywy działające na rzecz ochrony przyrody – szczególnie ochrony ptaków oraz ekosystemów wodnych. Włącza się osobiście w edukację dzieci, poprzez prowadzenie prelekcji przyrodniczych, którym zawsze towarzyszy pokaz jego wyśmienitych i unikalnych fotografii.

Doświadczenie nurkowe

  • ponad 20 lat nurkowania
  • ponad 10 lat fotografowania pod wodą
  • setki zanurzeń
  • uprawnienia do nurkowania technicznego

Data Certyfikat techniczny Organizacja
26.11.2011 Tec Trimix Diver
Deco diving, trimix, EANx & O2
PADI
12.11.2010 Tec Deep Diver
Deco diving EANx & 02, 50m, 165 feet max depth
PADI
10.11.2010 Tec Gas Blender Trimix PADI
17.09.2010 Decompression Procedures Diver (procedury dekompresyjne) TDI
17.09.2010 Advanced Nitrox Diver (zaawansowane nurkowanie na mieszaninach nitrox EANx) TDI
Data Certyfikat nurkowy Organizacja
13.03.2015 Master Scuba Diver PADI
29.05.2006 Divemaster PADI
13.11.2001 Rescue Diver PADI
25.05.2001 Advanced Open Water Diver PADI
11.07.1997 Płetwonurek KDP/CMAS* KDP/CMAS
03.03.1997 Junior Scuba Diver (płetwonurek młodzieżowy) KDP ZG PTTK
Data Certyfikat specjalizacji nurkowej Organizacja
15.03.2015 SideMount Diver (nurkowanie w konfiguracji bocznej SideMount) PADI
26.09.2010 Dry Suit Diver (nurkowanie w suchym skafandrze) PADI
10.09.2010 Enriched Air Diver (nurkowanie na mieszaninach nitrox) PADI
10.09.2010 Deep Diver (nurkowanie głębokie) PADI
25.08.2008 Multilevel Diver (nurkowanie wielopoziomowe) PADI
18.06.2008 Wreck Diver (nurkowanie wrakowe) PADI
24.03.2006 Ice Diver (nurkowanie podlodowe) PADI

Nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych

Data Nagrody i wyróżnienia Organizator
28.12.2017 Wyróżnienie w IV edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt.: „Bociany” w kategorii „Bocian biały” Fundacja Przyrodnicza „PRO Natura” w ramach projektu „bociany.pl”
01.12.2017 Wyróżnienie w konkursie fotograficznym pt.: „Sztuka Natury” w ramach
X Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”, Toruń 2017
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
15.11.2017 Nagroda Dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego w konkursie fotograficznym pt.: „40 lat Mazurskiego Parku Krajobrazowego” Mazurski Park Krajobrazowy
31.10.2017 Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Perły Polskiej Przyrody” w kategorii: „Ptaki” Wdecki Park Krajobrazowy
06.10.2017 Wyróżnienie w konkursie fotograficznym pt.: „Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne Olsztyn 2017 r.” OMF 2017 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Data Nagrody i wyróżnienia Organizator
11.12.2016 1 miejsce oraz dwa wyróżnienia w VI edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny” w kategorii wiekowej powyżej 20 lat Bieszczadzki Park Narodowy
21.11.2016 Wyróżnienie 3 fotografii w konkursie fotograficznym pt.: „Mokradła dla przyszłości” Biebrzański Park Narodowy z okazji obchodzonego „Roku Mokradeł”
04.11.2016 Akceptacja w konkursie „Wielkopolska Press Photo 2016” w kategorii „Przyroda i ekologia” i zakwalifikowanie do wystawy Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
11.02.2016 Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Bociany” w kategorii „Bocian biały” Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach projektu „bociany.pl”
Data Nagrody i wyróżnienia Organizator
04.09.2015 2 miejsce (statuetka rudej wiewióry) w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Latające cuda natury” Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie
03.04.2015 1 miejsce w konkursie fotografii podwodnej „Zanurkuj.pl” Portal internetowy http://dive.travel.pl
Data Nagrody i wyróżnienia Organizator
07.12.2014 Wyróżnienie w konkursie fotograficznym pt.: „Natura Wokół Nas” podczas VII międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, Toruń 2014 Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu
Mikołaja Kopernika w Toruniu
16.11.2014 Konkurs fotograficzny „Niech Żyją!”
Nagroda specjalna Związku Polskich Fotografów Przyrody za wartości artystyczne
1 miejsce w kategorii „Łyska”
2 miejsce w kategorii „Gęgawa”
2 miejsce w kategorii „Czernica”
wyróżnienie w kategorii „Krzyżówka”
Niech Żyją! oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody
07.11.2014 1 miejsce i zwycięstwo VIII edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Foto-festiwal.pl” oraz:
1 miejsce w kategorii „Przyroda”
1 miejsce oraz wyróżnienie w kategorii „Ptaki”
1 miejsce oraz 3 miejsce w konkursie dodatkowym
Portal internetowy www.foto-festiwal.pl
27.08.2014 1 miejsce (statuetka złotej wiewióry), 3 miejsce (statuetka czarnej wiewióry) oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Latające cuda natury” Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie
06.06.2014 Wyróżnienie w VII edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Foto-festiwal.pl” w kategorii „Ptaki” Portal internetowy www.foto-festiwal.pl
10.02.2014 Zdjęcie miesiąca stycznia 2014 r. w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Przyroda Ojczysta 2014″ Portal internetowy www.ekologia.pl
07.01.2014 Wyróżnienie w VI edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Foto-festiwal.pl w kategorii „Ptaki” Portal internetowy www.foto-festiwal.pl
Data Nagrody i wyróżnienia Organizator
08.12.2013 Wyróżnienie w konkursie fotograficznym pt.: „Ostoje Natury i ich mieszkańcy” podczas VI międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, Toruń 2013 Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu
Mikołaja Kopernika w Toruniu
15.11.2013 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Bociany” w kategorii „Bocian biały” Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach projektu „bociany.pl”
16.10.2013 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Księga Natury” Portal internetowy www.poema.pl
28.08.2013 Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Foto-Eko 2013” Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
10.06.2013 Zdjęcie miesiąca maja 2013 r. w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt.: „Przyroda Ojczysta 2013” Portal internetowy www.ekologia.pl
02.06.2013 3 miejsce w majowej edycji międzynarodowego konkursu fotografii podwodnej pt.: „Eilat Red Sea 2013” Eilat Red Sea
16.05.2013 5 wyróżnionych fotografii w międzynarodowym konkursie fotograficznym pt.: „Bagna świata” (Marshes Of The World”) Fondation du Grand – Cachot – de – Vent oraz Pro Natura International

Portfolio – Wojciech Nawrocki

Zespół artystyczny

MARCIN LEŚNIAK

ILUSTRATOR

Artysta-samouk. Rysuje od kiedy potrafił chwycić kredkę w dłoń. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się ilustracją. Właściciel firmy Bazooka Pictures Marcin Leśniak.

Wśród kilku zilustrowanych przez niego książek dla dzieci, znajduje się bestseller pt.: „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, opowiadający o rowerowej i pieszej podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę. W marcu 2018 r. ukazał się kolejny tytuł duetu Wierzbicki – Leśniak pt.: „Ocean to pikuś”, opowiadający o wyprawach Aleksandra Doby, który trzykrotnie przepłynął kajakiem przez Atlantyk.

Związany z wydawnictwami: BIS, Nowa Baśń, Sorus oraz agencjami i studiami produkcyjnymi, takimi jak: Platige Image, K2, V&P, Chromatique, Riverwoood, Alchemiq Studio, Opcom i in., dla których tworzy ilustracje reklamowe i storyboardy.

Marcin Leśniak bywa atrakcją różnych eventów, w tym przede wszystkim Pyrkonu, gdzie od kilku lat rysuje na żywo bohaterskie karykatury oraz spotyka się z fanami.

Rocznik 79. Dumnie trwający na stanowisku męża swej żony i spełniający się w roli taty dwójki cudownych synów. Prowadzi profil na Facebooku pn.: „Marcin Leśniak Rysuje”, a dla poznańskich rysowników organizuje spotkania szkolące ich umiejętności.

Portfolio – Marcin Leśniak

Zespół artystyczny

MAREK KOŁODZIEJCZYK

ILUSTRATOR

Urodzony w 1977 roku w Parczewie – miejscowości położonej wewnątrz dzikiego regionu wschodniej Polski – Polesia Podlaskiego. To właśnie bliskie sąsiedztwo tak niezwykłych pod względem przyrodniczym miejsc i ekosystemów było dla niego źródłem inspiracji i pozwoliło rozwijać pasję obcowania z dziką przyrodą. Na swoim ukochanym Polesiu spędził setki niezliczonych godzin na obserwacji, tropieniu i fotografowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Cierpliwe podglądanie dzikiej przyrody pozwoliło mu uzyskać obszerną wiedzę z dziedziny anatomii i behawioru różnych gatunków zwierząt oraz ich związków ze środowiskiem.

Już od najmłodszych lat swoje doświadczenia i emocje związane z obcowaniem z dziką przyrodą próbował przenosić na place plastyczne. Zdobytą wiedzę połączoną z wrodzoną wrażliwością artystyczną wykorzystuje obecnie do przedstawiania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jako cel postawił sobie rysowanie przyrody z fotograficzną dokładnością oraz w sposób jak najbardziej realistyczny. W swoich pracach stosuje przede wszystkim różne techniki malarskie, ale próbuje swoich sił również w tak skrajnych dziedzinach sztuki jak rzeźba czy taksydermia.

Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Aktywny członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego oraz Komitetu Ochrony Kuraków.

W 1998 roku został wyróżniony w prestiżowym konkursie „Bird Illustrator of the Year” organizowanym przez czasopismo „British Birds”.

W latach 1998 – 2002 kilkakrotnie wystawiał swoje prace na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.

W 2005 roku jego prace zostały zaprezentowane na wystawie pt. „Ptaki Świata” w Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W 2008 był jednym z autorów zdjęć do filmu M. Krzyżańskiego pt. „Polskie orły” oraz cyklu programów przyrodniczych pt.: „100 tysięcy bocianów”, realizowanych na zlecenie TVP.

Jego prace można obejrzeć również jako ilustracje licznych projektów, publikacji, broszur, plakatów, materiałów reklamowych i dydaktycznych związanych z przyrodą. Wykonywał je m.in. dla:

  • Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
  • Roztoczańskiego Parku Narodowego,
  • Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”,
  • Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Był autorem rysunków i zdjęć w naukowych i popularnonaukowych opracowaniach oraz monografiach przyrodniczych, takich jak:

  • „Atlas ptaków lęgowych Lubelszczyzny”,
  • „Wydra. Ambasador czystych wód”,
  • „Ptaki – Środowisko – Zagrożenia – Ochrona”,
  • „Bóbr – budowniczy i inżynier”,
  • „Poradnik ornitologa”,
  • „Wilk”,
  • „Ptaki polskich Karpat – stan, zagrożenia, ochrona”,
  • „Bąk”,
  • „Norka amerykańska. Biologia gatunku inwazyjnego” i wielu innych.

Portfolio – Marek Kołodziejczyk

Rada naukowa i Patroni naukowi

PROF. DR HAB. JANUSZ OLEJNIK

KIEROWNIK KATEDRY METEOROLOGII WYDZIAŁU INŻYNIERII ŚRODOWISKA I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU

Kierownik Katedry Meteorologii Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się zmianami klimatycznymi skupiając się na wymianie masy i energii między różnymi ekosystemami a atmosferą oraz nowoczesnymi technikami pomiarów strumieni gazów cieplarnianych.

Autor lub współautor ponad 100 publikacji, spośród których ponad 60 to artykuły naukowe opublikowane w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych oraz kilka rozdziałów w książkach naukowych wydawanych przez międzynarodowych wydawców, takich jak: Kluwer Academic Press w Holandii, Elsevier we Francji, John Wiley & Sons oraz Taylor & Francis Group w Wielkiej Brytanii i CRC Press w USA.

Był między innymi stypendystą Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemowej (IIASA – International Institute for Applied Systems Analysis, Laxenburg, Austria), Fundacji im. Alexandra von Humboldta (Alexander von Humboldt-Stiftung, Monachium i Berlin) oraz Fundacji Dekaban przy Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej (UBC – University of British Columbia, Vancouver, Kanada).

Koordynował wiele projektów naukowych w kraju oraz Unii Europejskiej, w ramach których współpracował z ekspertami z zakresu zmian klimatu na Uniwersytetach w Europie, USA i Kanadzie. Jest również kierownikiem projektów B+R prowadzonych na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Wykładał na międzynarodowych konferencjach naukowych oraz prowadził zajęcia dydaktyczne na uniwersytetach w kraju i za granicą. Reprezentował Polskę w pięciu Akcjach COST UE – Europejski Program Współpracy Naukowo-Technicznej (European Cooperation in  Science and Technology).

Przewodniczący polskiego konsorcjum ICOS-PL (Integrated Carbon Observation System – Polska). Członek Rady Naukowej Instytutu Agrofizyki PAN (Polska Akademia Nauk), Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska PIB (Państwowy Instytut Badawczy), Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN oraz Portalu Naukaoklimacie.pl.

DR JAKUB MAŁECKI

GLACJOLOG I POPULARYZATOR WIEDZY O LODOWCACH, WYKŁADOWCA NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH I GEOLOGICZNYCH UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

Glacjolog i popularyzator wiedzy o lodowcach, Wykładowca na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Badacz i wielbiciel lodu. W 2013 obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk o Ziemi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Wcześniej związany z najdalej na północ położoną placówką o charakterze akademickim University Centre in Svalbard (UNIS) oraz Uniwersytetem w Oslo.

Jego drugim domem jest Spitsbergen, silnie zlodowacona arktyczna wyspa, na której każdego lata od 2007 roku prowadzi badania glacjologiczne w sąsiedztwie Stacji Polarnej UAM położonej w malowniczej zatoce Petunia. Autor jedynego polskiego bloga poświęconego lodowcom i lądolodom www.Glacjoblogia.wordpess.com

W pracy naukowej skupia się na reakcji lodowców na zmiany klimatu oraz procesach, które zachodzą na, wewnątrz i pod lodowcami. Kocha góry, szczególnie te śnieżne.

Kierownik naukowy projektów badań lodowców w różnych strefach klimatycznych, w tym wyróżnianych w krajowych konkursach projektów w Andach i Tien-Szan prowadzonych ze studentami wydziału geograficznego UAM.

Miłośnik astronomii i astronautyki. Wielki entuzjasta edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w Internecie i salach prelekcyjnych.

MGR ANNA GREBIENIOW

PRZYRODNIK, PODRÓŻNIK, DWUKROTNY UCZESTNIK WYPRAW DO POLSKIEJ STACJI ANTARKTYCZNEJ IM. HENRYKA ARCTOWSKIEGO W CHARAKTERZE OBSERWATORA PRZYRODNICZEGO, PROWADZI BADANIA BEHAWIORALNE SSAKÓW ANTARKTYKI

mgr hodowli i biologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyrodniczka z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. Zawodowo związana jest z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody oraz kulturą. Aktualnie uczestniczy w projekcie monitoringu i ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce, prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Zamiłowaniem do podróży już od najmłodszych lat zarażali ją rodzice – pasjonaci alpinizmu i aktywnej turystyki. Zafascynowana dziką przyrodą i poznawaniem nowych kultur zrealizowała wiele wypraw w różne strony świata. Efektem części z nich są akcje pomocowe dla lokalnych społeczności. Szczególnie bliskie jej sercu są stepy Mongolii, pustynia Gobi, Sahara libijska, pustynia Namib, jezioro Bajkał, Bieszczady oraz Antarktyda.

Gdy tylko poczuje zew świata, odwiedza najdalsze zakątki Azji, Afryki i Ameryki Południowej, podróżując z nurtem, z wiatrem, bez pośpiechu.

Uczestniczyła w dwóch etapach Afryki Nowaka (Sahara, Kalahari).

Zainspirowana dokonaniami Polaków, którzy w latach 70. przebyli Pustynię Gobi pojazdami żaglowymi własnej konstrukcji, w 2008 roku zorganizowała wyprawę żaglowozową do Mongolii ich śladami. Wspomnienia zawarła w książce „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”. Wiedziona duszą nomady, ze stepów wróciła z jurtą, która stała się jej domem.

Wychowana na książkach Centkiewiczów, historiach Amundsena i Scotta, stopniowo odkrywała w sobie ciągoty polarne a zimowe realia oswajała trawersując w dwuosobowym, kobiecym zespole zamarznięty Bajkał i rozsmakowując się w herbacie z topionego lodu.

W latach 2015-2017 dwukrotnie wzięła udział w wyprawach polarnych do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego „Arctowski”, pracując jako obserwator przyrodniczy w bazie terenowej, na cyplu Lions Rump.

Ania jest częstym gościem spotkań i prelekcji, na których z pasją opowiada o swojej pracy przyrodnika, którą przed dwa sezony realizowała wśród pingwinów, słoni morskich, uchatek i innych płetwonogich oraz uskrzydlonych mieszkańców Wyspy Króla Jerzego w Antarktyce. Tam właśnie, na bezludnym półwyspie Lions Rump, w terenowej stacji badawczej Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”, doświadczyła realiów codziennego życia monitoringowca, badała zaskakujące zwyczaje zwierząt i poznawała osobliwości dzikiej przyrody Krainy Lodu.

Trener przygotowania fizycznego

PATRYK KUSIŃSKI

TRENER PRZYGOTOWANIA FIZYCZNEGO

Trener Capoeira – brazylijskiej sztuki walki, w której ma już niemal 20 lat stażu i ciężkiej, intensywnej pracy nad doskonaleniem jej technik. Opanował tą sztukę do perfekcji i z pasją naucza jej w ASC, czyli „Akademii Sztuki Capoeira” w Poznaniu – jednej z pierwszych szkół Capoeira w Polsce, afiliowanej przy Associação de Capoeira Mestre Bimba – wiodącej na świecie akademii Capoeira, która została założona przez samego Manoel dos Reis Machado – mistrza i twórcę stylu Capoeira Regional.

Wielokrotnie odwiedzał Brazylię, gdzie trenował intensywnie w akademiach sztuk walki wielu znanych mistrzów w Salvador da Bahia – kolebce Capoeira oraz w innych treningowych miejscach na świecie, nie ograniczając się do jednej dyscypliny.

Współzałożyciel projektu „Luta Criativa” – programu przeznaczonego dla profesjonalnych sportowców, którzy doskonalą swoje osiągnięcia fizyczne w oparciu o wielopłaszczyznową sprawność ze świata sztuk walki.

Wszechstronny trener zajęć fizycznych, kondycyjnych, akrobatycznych oraz sprawnego, zdrowego i silnego ciała w różnych klubach sportowych i fitness.

Trener personalny, który dobiera odpowiedni, indywidualny program treningowy dla każdego i na każdą okoliczność.

Jest niezwykle charyzmatyczną, pełną pozytywnej energii osobą. Bardzo wymagający instruktor z odpowiednim podejściem do uczniów i zawodników.

Wyprawa

W styczniu 2019 roku, w towarzystwie ośmiu osób oraz stałej, trzyosobowej załogi jachtu, wziąłem udział w wyprawie nurkowo-fotograficznej do Antarktyki.

Organizatorem wyprawy nurkowej było biuro podróży Aquatravel.eu z Olsztyna, reprezentowane przez Miłosza Dąbrowskiego, zaś rejs, który odbyliśmy na pokładzie jachtu SELMA, zorganizowała firma Selma Expeditions Sp. z o.o. z Wrocławia, reprezentowana przez Krzysztofa Jasicę.

Cała Wyprawa trwała ponad miesiąc. Rozpoczęła się 10 stycznia 2019 r. wylotem z Warszawy do Ushuaia (przez Rzym i Buenos Aires), a zakończyła 14 lutego 2019 r. przylotem do Warszawy z Ushuaia (przez Buenos Aires i Rzym).

Rejs na trasie Ushuaia – Półwysep Antarktyczny – Ushuaia, trwał cztery tygodnie i odbył się w terminie od 16 stycznia do 11 lutego 2019 r.

16 stycznia 2019 roku, wypłynęliśmy z portu Ushuaia w Argentynie i popłynęliśmy prosto na półwysep Antarktyczny, przez Cieśninę Drake’a, łączącą Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym i Oceanem Południowym.

Pływając jachtem po wodach Półwyspu Antarktycznego cumowaliśmy w wybranych miejscach, aby zejść pod wodę i uwiecznić na fotografiach podwodne życie i lodowe krajobrazy tego obszaru.

Moim celem wyprawy jest realizacja autorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego (fotograficzno-rysunkowego), o skrajnie dwoistym obliczu.

Do rozpoczęcia wyprawy na Antarktykę pozostało:
  • 00 days
  • 00 hours
  • 00 minutes
  • 00 seconds

Trasa wyprawy

Organizator wyprawy nurkowej

MIŁOSZ DĄBROWSKI

Organizatorem wyprawy nurkowej było biuro podróży Aquatravel.eu z Olsztyna, reprezentowane przez Miłosza Dąbrowskiego.

Aquatravel to jedna z czołowych polskich firm organizujących wyprawy nurkowe. Co roku, firma realizuje kilka podróży w najdalsze zakątki świata, których głównym punktem programu jest nurkowanie. Nic więc dziwnego, że łączna liczba zrealizowanych wypraw przekroczyła już setkę, co stawia ją w pozycji jednej z najbardziej doświadczonych biur podróży o profilu nurkowym.

Od 2000 roku, firma organizuje kursy i szkolenia nurkowe pod marką Aquadiver.pl, prowadząc jednocześnie sklep ze sprzętem nurkowym Aquasklep.p oraz „Klub Nurkowy Aquadiver”, mieszczący się w Olsztynie, przy ul. Żeglarskiej 6. Aquadiver przeprowadził już ponad 2 300 kursów nurkowych, które realizuje w systemie PADI, CMAS i SDI.

Aquadiver tworzą pasjonaci kochający nurkowanie, co sprawia, że organizowane przez nich szkolenia, nurkowania i wyprawy są wyjątkowe i mają indywidualny charakter. Zespół dba o bezpieczeństwo i dobrą atmosferę, a nurkowanie to przede wszystkim ich hobby, a dopiero później praca.

SELMA Expeditions

Organizatorem rejsu na Antarktykę była firma Selma Expeditions Sp. z o.o. z Wrocławia.

SELMA to dwumasztowy, stalowy jacht wyprawowy o długości ponad 20 m, wyposażony we wszystko, co niezbędne, aby zapewnić bezpieczną żeglugę nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.

Wnętrze jachtu jest suche i przestronne. Są tam wygodne koje w kilku niezależnych kabinach, kingston z prysznicem, kambuz z wyciągiem kuchennym, a w mesie – biblioteka jachtowa, gdzie znaleźć można sporo ciekawych książek. Nie ma luksusów, stolarki  z wysokim połyskiem, ozdobników ze stali nierdzewnej, elektrycznych kabestanów.

Filozofia Selmy jest inna. Jacht do żeglugi wyprawowej musi być prosty i łatwy w obsłudze. Im prostsze rozwiązania, tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii i w razie potrzeby, możliwość naprawy własnymi siłami. Dzięki temu, żeglując w najdalsze krańce świata, jesteśmy zawsze samowystarczalni.

Załoga SELMA Expeditions

PIOTR KUŹNIAR

KAPITAN

KRZYSZTOF JASICA

Z-CA KAPITANA

DAMIAN ŚWIĘS

I-SZY OFICER

Doświadczenie załogi SELMA

Przygodę z żeglarstwem rozpoczęli, mając po kilkanaście lat. Dziś mają za sobą ponad 200 000 mil i wiele lat spędzonych na morzach i oceanach. To 15 lat żeglugi w lodach, 10 sezonów na Antarktydzie, trudne do policzenia rejsy wokół przylądka Horn i ponad 40 tysięcy mil w „ryczących czterdziestkach”, na południe od Hornu i w cieśninie Drake’a.

Mimo, że ich celem nie jest bicie rekordów lecz eksploracja nieznanych lądów … a może właśnie dlatego, mają na swoim koncie także kilka wyjątkowych osiągnięć:

  • W 2006 roku dopłynęli, polskim jachtem Panorama, najdalej za północne koło podbiegunowe, osiągając 82°00,24′ N.
  • W 2008 roku Selma dotarła, jako polski jacht, najdalej za południowe koło podbiegunowe, osiągając 70°11′ S.
  • w 2011 roku, jako jeden z kilku jachtów na świecie eksplorował wyjątkowo trudne nawigacyjnie i zdradliwe antarktyczne Morze Weddella.
  • W 2013 roku Selma opłynęła Horn zimą, jako pierwszy polski jacht oraz dotarła na Georgię Południową i Wyspę Słoniową podążając śladami Sir Ernesta Shackletona.
  • W kwietniu 2014 rozpoczęła się Wielka Wyprawa „SELMA – ANTARKTYDA – WYTRWAŁOŚĆ”. Selma wyruszyła z Ushuaia przez Pacyfik do Australii i wystartowała w legendarnych Regatach SYDNEY-HOBART. W 2015 roku dotarła do brzegu Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa i osiągnęła najdalej na Południe wysuniętą pozycję zdobywając Rekord Guinnessa. Drugim celem wyprawy było zdobycie szczytu wulkanu EREBUS piętrzącego się na wysokość 3 794 m.n.p.m. Załoga SELMY stanęła na szczycie jako pierwsza polska wyprawa. W grudniu 2015 roku SELMA wróciła do Ushuaia, okrążając „dwie Ameryki’’ pokonując „Przejście Północno-Zachodnie”.
  • W 2016 roku SELMA odbyła kolejne wyprawy na Georgię Południową, Wyspę Słoniową i Antarktydę.
  • W 2017 roku, na pokładzie SELMY zrealizowano wyjątkowy projekt „Trzy Sztuki w Antarktyce”

Więcej o SELMA…

Jacht SELMA to stalowy kecz, czyli żaglowiec dwumasztowy (z grotmasztem i bezanmasztem), o pierwszym maszcie wyższym, noszący na wszystkich masztach ożaglowanie skośne; tylny maszt usytuowany jest w obrębie konstrukcyjnej linii wodnej.

Jacht został zaprojektowany przez znanego francuskiego konstruktora Georga Azueppe-Brennera i zbudowany w stoczni CM Merret w Bretanii. Linie teoretyczne oparto na liniach znanego w tamtym czasie z prędkości i dzielności morskiej jachtu regatowego Kriter.

Selma posiada dwa niezależne stanowiska sterowania. Jedno umieszczone w kokpicie, drugie w wygodnej sterówce. Komora przeciwzderzeniowa w dziobie, odcinane drzwiami wodoszczelnymi forpik i maszynownia, oddzielony grodzią wodoszczelną achterpik, miękkie wejście w wodę stewy dziobowej dają bezpieczny jacht do żeglugi na daleką północ lub południe, dokąd właśnie zamierzamy się nim udać. Długie, rozwijane cumy pozwalają na cumowanie w nietypowych miejscach. Sonar pomaga w nawigacji na płytkich i słabo zmapowanych akwenach.

SELMA wyposażona jest w sprężarkę do napełniania butli nurkowych. Konstrukcja oraz wyposażenie sprawiają, że SELMA to dzielny jacht wyprawowy, przeznaczony do żeglugi w trudnych warunkach.

SELMA to solidny jacht, przeznaczony do żeglugi w trudnych warunkach. Mieszczą się na niej cztery dwuosobowe kabiny dla gości, kabina rufowa dla stałej załogi, obszerny kambuz, mesa i dwie toalety. Niezależna kabina nawigacyjna (sterówka) znajduje się nad komorą silnika. Zapewnia komfort nawigowania i sterowania z osłoniętego przed wiatrem i chłodem miejsca.

Dane techniczne
długość kadłuba: 20,28 m
szerokość: 4,95 m
wysokość boczna: 3,96 m
zanurzenie: 2,67 m
materiał kadłuba: stal
rok budowy: 1981
liczba miejsc: 12
typ ożaglowania: kecz
ożaglowanie: – żagle przednie na rolerach
– grot
– bezan
– genaker
– żagle sztormowe
pow. całkowita: 162 m2
pow. podstawowego kompletu: 210 m2
pokład: – winda kotwiczna Lofrans
– kabestan centralny Barlow (napędzany przez coffee-grinder)
– kabestany w kokpicie (8 sztuk) Harken, Holmatro
– kabestany pokładowe Barlow, Lewmar, Holmatro
– ster strumieniowy
silnik: Perkins 6.354M
moc: 122 KM (89,5 kW)
dwa alternatory 24V: 120A i 40A
agregat prądotwórczy: 3,5 kVA
elektrownia wiatrowa: D400 Eclectic Energy

Wyposażenie

Nawigacja

log, sonda, zintegrowana stacja pogodowa Airmar PB200, dwa radary: Furuno 1720 i Simrad North Star B24/RA30, sonar Wreck Finder firmy Echopilot, Navtex, GPS Garmin, Skyeye – odbiornik pogodowych zdjęć satelitarnych NOAA, oprócz map elektronicznych jest komplet map papierowych brytyjskich, argentyńskich i chilijskich

Łączność

radiostacja pośredniofalowa MF/HF – ICOM 802 z AT 140, VHF DSC stacjonarna ICOM IC-M505EURO, 3 przenośne radiotelefony VHF (w tym jeden z GPS i DSC), dwa telefony satelitarne Iridium nr +881621440894, +881621440895

Zbiorniki

  • paliwo: 2000 l,
  • woda słodka: 2000 l

Do lądowania

dwa pontony ze sztywną podłogą Lodestar 350 i 370, z przyczepnymi silnikami Yamaha 8 hp

Plan wnętrza

Partnerzy i Patroni Medialni

Sponsorzy strategiczni

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Twarze Przyjaciół Wspierających Projekt

  • Adam Ławnik
    Adam ŁawnikFotograf dzikiej przyrody, Członek Społecznej Rady na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, Związku Polskich Fotografów Przyrody, Uczestnik Kampanii społecznej na rzecz zaprzestania polowań na ptaki - Niech Żyją!

    „Wojtek to niezwykle pozytywny gość z wielką pasją do przyrody i fotografii, a jednocześnie osoba wrażliwa i zaangażowana w ochronę środowiska.

    Jego zdjęcia są na najwyższym poziomie i z pewnością uświetnią pod względem artystycznym „Projekt Antarktyka”.

    Wielkie uznanie za pomysł edukacyjnej książki dla dzieci i próbę kształtowania ich świadomości w zakresie proekologicznych postaw w oparciu o fakty naukowe.

    Niezwykle ważnym jest promowanie Antarktyki jako rejonu surowego i niedostępnego, gdyż obecnie sporym zagrożeniem dla tego wspaniałego świata staje się masowa turystyka. Niech Antarktyka pozostanie dzikim miejscem na mapie świata.

    Trzymam kciuki za tę wyprawę na koniec świata i życzę dobrego światła!”

    • Adriana Bogdanowska
      Adriana BogdanowskaRedaktor Naczelna magazynu przyrodniczego Salamandra

      „Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA to wydawane od 1994 roku, bogato ilustrowane czasopismo o ogólnopolskim zasięgu, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat przyrody oraz jej ochrony, w tym rzadkich i zagrożonych gatunków i siedlisk oraz cennych pod względem przyrodniczym obszarów, a także kształtowanie korzystnych dla przyrody postaw i zachowań. Głównym założeniem jego wydawania jest promowanie postaw pozytywnie aktywnych – w tym zachęcanie do osobistego włączania się w działania na rzecz ochrony przyrody.

      Biorąc pod uwagę pro-środowiskowy i pro-edukacyjny charakter planowanego “Projektu Antarktyka”, którego zwieńczeniem ma być w szczególności ilustrowana książka dla dzieci, mająca obrazować ważne zagadnienia i ciekawostki przyrodnicze dotyczące Antarktyki i jej zwierzęcych mieszkańców oraz aspekty środowiskowe o zasięgu globalnym, postanowiliśmy objąć patronatem tę cenną inicjatywę.

      Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy i zaangażowania pomysłodawcy, a zarazem głównego realizatora projektu, Wojtka, który przygotowanie tej publikacji od strony rysunkowej powierzył najlepszym ilustratorom, i liczymy na owocną współpracę przy publikowaniu ciekawych artykułów tematycznych na łamach naszego czasopisma.”

      • Adrianna, Piotr i Jasiek Kutelscy
        Adrianna, Piotr i Jasiek KutelscyWłaściciele Domu Gościnnego "Ptaszarnia" w Karsiborze/Świnoujściu

        „Z uwagi na lokalizację naszego Domu Gościnnego „Ptaszarnia” w Świnoujściu, która jest bardzo dogodna i atrakcyjna dla fotografów ptaków, nie raz gościliśmy u Nas Wojtka.

        Wojtek potrafi zatrzymać w kadrze ulotne chwile z życia ptaków w pięknych kompozycjach, co wymaga poczucia „tego czegoś”, czyli piękna, estetyki, przestrzeni, światła i wielu innych czynników, które sprawiają, że fotografia ma coś w sobie. Jego fotografie takie właśnie są i dlatego jesteśmy pewni, że kadry przywiezione z Antarktyki będą zachwycać.

        Nie możemy się już doczekać chwili, gdy usiądziemy wspólnie do oglądania albumu oraz czytania Jasiowi ilustrowanej książki.”

        • Aleksander Doba
          Aleksander DobaPierwszy na świecie człowiek, który w 2010 roku przepłynął Atlantyk kajakiem, a później powtórzył ten wyczyn dwukrotnie, w 2014 i 2017 roku, przepływając Atlantyk różnymi trasami, rekordzista świata, podróżnik roku National Geographic Traveller w 2015 roku

          „Wojtek to świetny fotograf przyrody, a Marcin to niezwykle utalentowany rysownik, który jest autorem ilustracji do książki dla dzieci pt.: „Ocean to pikuś”, opowiadającej o moich wyprawach kajakowych przez Atlantyk.

          Jestem przekonany, że wspólne dzieło Wojtka i Marcina, opowiadające o przyrodzie, ochronie środowiska i przygodzie na Antarktyce, będzie niosło z sobą wspaniałe, pouczające dla dzieci wartości.

          Życzę powodzenia w realizacji tego świetnego Projektu.”

          • Aleksandra Cicha
            Aleksandra CichaWicedyrektor Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

            „Reprezentowana przez Pana Wojtka firma, jest członkiem naszej izby od wielu lat, a on sam, pomagał nam wielokrotnie przy realizacji projektów związanych z ochroną środowiska, np. pozyskując dofinansowanie na inwestycje środowiskowe dla naszych członków, czy prowadząc cykl spotkań dotyczących odnawialnych źródeł energii i zielonego rynku pracy.

            Jego wiedza w tej dziedzinie jest ogromna, co w połączeniu z pasją do fotografii przyrody i fotografii podwodnej predestynuje go do stworzenia wyjątkowych publikacji dotyczących zagadnień środowiskowych, czy to w formie książki dla dzieci, czy też albumu z wyjątkowymi fotografiami z Antarktyki.

            Jego energia i zaangażowanie w realizację wcześniejszych pomysłów gwarantuje sukces tego projektu.”

            • Anna Grebieniow
              Anna GrebieniowPrzyrodnik, podróżnik, dwukrotny uczestnik wypraw do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w charakterze obserwatora przyrodniczego, prowadzi badania behawioralne ssaków Antarktyki

              „Z Wojtkiem poznaliśmy się niedawno ale już po krótkiej rozmowie poczułam, że kieruje nim gigantyczny entuzjazm i wiara, że się uda – to podstawa powodzenia pomysłu!

              Jako przyrodnika prowadzącego m.in. zajęcia z dziećmi w ramach projektów „Salamandry”, szczególnie ujęło mnie edukacyjne przesłanie wyprawy. Wojtek chce pokazać nie tylko bogactwo antarktycznej przyrody ale również różnoraki wpływ obecności człowieka na ten unikatowy ekosystem największego rezerwatu przyrody na świecie.

              Cieszę się, że dzieciom wyjaśnione zostaną istota i znaczenie monitoringu przyrodniczego jaki prowadzimy na Dalekim Południu. Może dzięki temu, w przyszłości, któreś z nich podejmie się kontynuacji badań i działań na rzecz ochrony antarktycznej przyrody?

              Trzymam kciuki za powodzenie wyprawy, niech wiatry Wam sprzyjają! Wojtek, pozdrów ode mnie słoniki morskie i uchatki z Lions Rump:)”

              • Bartosz Janc
                Bartosz JancPrezes Zarządu METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

                „Wojtek to mój wspólnik. Od ponad 13 lat prowadzimy razem firmę METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o., w której zajmujemy się pozyskiwaniem dotacji.

                Wojtek zajmuje się w firmie główne projektami w zakresie ochrony środowiska i to właśnie w tej dziedzinie nasza firma jest w czołówce rankingów firm doradczych w Polsce! I to nie jest przypadek…

                Pracuję z nim na co dzień i jak mało kto, znam jego determinację i zaangażowanie w pracę. Nie wiem jak on to robi, ale niezależnie od tego, czego się podejmuje, zawsze mu się udaje – zarówno w firmie jak i w życiu prywatnym. Jeśli Wojtek wyznaczy sobie jakiś cel i zadanie, to poświęca się temu w 100% i zawsze osiąga sukces – tym bardziej, kiedy dotyczy to realizacji jego pasji fotograficznej – potrafi zatracić się w niej całkowicie.

                Jako wspólnik, wspieram go w realizacji „Projektu Antarktyka” i nie mogę się doczekać aby zobaczyć fotografie podwodne z drugiego końca świata.”

                • Grzegorz Sękal
                  Grzegorz SękalDyrektor Handlowy Horus Energia Sp. z o.o.

                  „Firma Horus Energia Sp. z o.o. od zawsze stara się wspierać wyjątkowych ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem realizują swoje marzenia. Takimi właśnie osobami są twórcy Projektu Antarktyka. Miałem okazję współpracować zawodowo z Wojtkiem i wiem, że do każdego zadania podchodzi bardzo profesjonalnie, dbając by efekt końcowy był zawsze dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

                  Głęboko wierzę, że Projekt Antarktyka, którego jest współtwórcą, będzie nie tylko spektakularnym dziełem artystycznym, ale też przyczyni się do lepszego poznania przez nas – ludzi nie podróżujących w te rejony świata – tego, co kryją głębiny wód Antarktyki.

                  Cieszę się, że firma Horus Energia ma okazję wspierać tę inicjatywę. Budując w naszej codziennej pracy nowoczesne, ekologiczne i efektywne źródła energii (źródła wysokosprawnej kogeneracji), teraz także dzięki temu przedsięwzięciu artystyczno-podróżniczemu, mamy okazję działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.

                  Mocno trzymamy kciuki za Projekt Antarktyka i z niecierpliwością czekamy na jego efekty.”

                  • Jacek Tarczyński
                    Jacek TarczyńskiPrezes Zarządu TARCZYŃSKI S.A.

                    „Najzimniejszy i najbardziej wietrzny kontynent na Ziemi jakim jest Antarktyda jako kierunek ekspedycji nurkowo – fotograficznej to wielkie i zarazem ekstremalne wyzwanie. Tym bardziej podziwiam zapał i oddanie temu projektowi jakie wykazał Wojciech Nawrocki, podejmując decyzję o wyprawie.

                    Biorąc pod uwagę pro-środowiskowy i pro-edukacyjny charakter „Projektu Antarktyka”, którego zwieńczeniem ma być książka edukacyjna dla dzieci i album z fotografiami Antarktyki wierzę, że przyczyni się on do budowania świadomości ekologicznej nie tylko przyszłych pokoleń, ale również nas samych. Dlatego też mocno kibicuję temu projektowi i w pełni popieram jego cele, którymi kieruję się również prowadząc własną firmę. Tarczyński S.A. jest nowoczesnym zakładem, produkującym naturalne wyroby mięsne, zlokalizowanym w pobliżu obszaru Natura 2000 i działania w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu są dla nas kwestią priorytetową. Dlatego też nieustannie inwestujemy w przyjazne środowisku, najnowocześniejsze technologie produkcyjne, których zadaniem jest ograniczanie emisji do środowiska.

                    Globalne procesy środowiskowe, w tym między innymi zanieczyszczenie środowiska i idące za tym zmiany klimatyczne mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla przyszłości całej naszej planety. Uświadomienie tych procesów jak największej grupie odbiorców powinno być dla nas priorytetem. Często jedno zdjęcie potrafi zadziałać mocniej na naszą wyobraźnię niż tysiąc wypowiedzianych słów, a w przypadku budowania świadomości ekologicznej to niewątpliwie wyjątkowo skuteczne narzędzie. Jestem przekonany, że pasja do fotografii podwodnej Wojciecha, jego olbrzymia wiedza z zakresu ekologii i naukowo – edukacyjny charakter wyprawy, to przepis na sukces tego projektu.

                    Życzę powodzenia i pięknych ujęć podwodnych z drugiego końca świata!”

                    • Jakub Małecki
                      Jakub Małeckidr., Glacjolog i popularyzator wiedzy o lodowcach, Wykładowca na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

                      „Jako osoba zawodowo i uczuciowo związana z lodem, z niepokojem obserwuję na własne oczy skutki ocieplenia klimatu. Lód, który jest piękny i którego rolę w środowisku trudno przecenić, znika w coraz szybszym tempie, co doprowadzi z czasem do bardzo poważnych konsekwencji dla całej planety. Niestety, badacze tego procesu mają trudności z przekazywaniem wyników swoich badań społeczeństwu, bo wykresy i tabele nie docierają do ludzkiej świadomości tak samo silnie jak obraz. Chcąc edukować i chronić polarny ekosystem, naukowcy muszą iść ramię w ramię z artystami.

                      Dlatego z wielką radością przyjąłem zaproszenie do wsparcia Projektu Antarktyka, którego misja jest mi szczególnie bliska. Projekt ma na celu edukowanie ludzi w każdym wieku o dalekim południu poprzez obraz i ilustracje. Tego właśnie trzeba, aby Antarktyka przestała być dla nas mitycznym, jałowym pustkowiem, a stała się realnym, wrażliwym obszarem, który steruje globalnymi mechanizmami przyrodniczymi.

                      Jestem przekonany, że efekty projektu będą niezwykle cennym narzędziem w walce o ochronę klimatu i polarnego środowiska.”

                      • Janusz Olejnik
                        Janusz Olejnikprof. dr hab., Kierownik Katedry Meteorologii Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

                        „Wojtek to mój były student. Uczęszczał na prowadzone przeze mnie wykłady z meteorologii, klimatologii i zmian klimatu.

                        Jestem dumny, że mój były uczeń podejmuje się teraz tak ambitnego wyzwania – bo za takie właśnie należy uznać wydanie ilustrowanej książki dla dzieci, która ma w przystępny sposób wytłumaczyć tak skomplikowane, naukowe zagadnienia, dotyczące globalnych procesów środowiskowych.

                        Wytłumaczenie dzieciom skąd wynikają zmiany klimatyczne i inne problemy środowiskowe, będzie niezwykle trudnym zadaniem – ale jeśli się uda, odniesiemy wspólny sukces, który pozwoli nam z nadzieją spojrzeć na przyszłość”.

                        • Kamil Ptak
                          Kamil PtakPrezes Zarządu Centrum Wspierania Przedsiębiorczości CC Sp. z o.o., Twórca marki City-Brand.pl Energia Odnawialna

                          „City Brand.pl Energia Odnawialna organizuje specjalistyczne szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje dla rynków regulowanych, w szczególności w tematyce OZE, kogeneracji oraz efektywności energetycznej.

                          Wojtek jest od wielu lat naszym stałym prelegentem, profesjonalnie prezentującym zagadnienia dot. pomocy publicznej i możliwości dofinansowania dla sektora energetyki.

                          Współpracując z Wojtkiem od lat, poznaliśmy jego pasję do fotografii przyrodniczej, którą zaraża on wszystkich dookoła. Zdjęcia, które realizuje w wyjątkowych środowiskach (np. pod wodą czy na bagnach) powoduje, że zatrzymuje w kadrze wyjątkowe chwile, pejzaże i stworzenia, których większość ludzi nigdy nie ujrzy na własne oczy.

                          Z tego powodu, chętnie umożliwimy zorganizowanie wystaw jego fotografii i ilustracji na organizowanych przez Nas wydarzeniach.

                          Obrazy z Antarktyki idealnie wpisują się w tematykę naszych konferencji dotyczącą energetyki odnawialnej, kogeneracji, ochrony środowiska i zmian klimatycznych.”

                          • Katarzyna Gubrynowicz
                            Katarzyna GubrynowiczZwiązek Polskich Fotografów Przyrody, fotograf przyrody

                            „Wojtek łączy w sobie solidność profesjonalisty, wrażliwość artysty z entuzjazmem dziecka oraz cierpliwością mnicha. To niezwykłe połączenie, jakże istotne w przypadku fotografii przyrodniczej, daje w rezultacie zdjęcia na najwyższym poziomie zarówno pod względem artystycznym, jak i merytorycznym.

                            Pasja, z jaką zajmuje się jedną z trudniejszych gałęzi fotografii, jaką jest fotografia podwodna, pomaga mu w realizacji kolejnych wyzwań, jakich się podejmuje.

                            Mocno trzymam kciuki za Antarktykę.”

                            • Krzysztof Jasica
                              Krzysztof JasicaWiceprezes Zarządu i współwłaściciel SELMA Expeditions Sp. z o.o.

                              „Wyprawę do Antarktyki będę koordynował w roli Zastępcy Kapitana i Expedition Leadera. Dotrzemy do niewyobrażalnych zakątków Antarktydy i pomożemy Wojtkowi zrealizować bardzo dobry materiał zdjęciowy – zarówno lotniczy jak i podwodny.

                              SELMA to dzielny, stalowy jacht wyprawowy, którym możemy eksplorować bardzo ciekawe i niedostępne dla dużych jednostek miejsca, które zapewne przypadną Wojtkowi do gustu i dadzą mu źródło inspiracji do wykonania wyjątkowych fotografii.

                              Jestem dumny, że na pokładzie naszej SELMY goszczą tacy ludzie jak Wojtek – z pasją, którzy realizują swoje ambitne, wyjątkowe i oryginalne przedsięwzięcia – a takim jest właśnie jego projekt artystyczno-edukacyjny, w ramach którego Wojtek planuje wydać album fotograficzny oraz ilustrowaną książkę dla dzieci, mającą edukować młode pokolenia w zakresie ochrony środowiska.”

                              • Maciej Roik
                                Maciej RoikPrezes Zarządu Biomass Media Group Sp. z o.o.

                                „Biomass Media Group jest wydawcą magazynu „Biomasa” oraz organizatorem odbywających się co roku 3 dużych konferencji branżowych, takich jak: „Biowęgiel w Polsce”, „Forum Pelletu” oraz „Kongres Biogazu”. Każde z wydarzeń trwa dwa dni, cieszy się dużą popularnością i gromadzi od 100 do 200 uczestników z branży energetycznej i przemysłowej.

                                Z Wojtkiem współpracujemy od lat – jest on częstym prelegentem naszych konferencji oraz autorem publikowanych przez nas artykułów.

                                Chętnie przyjęliśmy propozycję bycia Partnerem i Patronem Medialnym realizowanego przez Wojtka „Projektu Antarktyka”.

                                Zadeklarowaliśmy współpracę, w ramach której zorganizujemy wystawy fotografii oraz ilustracji powstałych w ramach Projektu, gdyż takie obrazy idealnie wpisują się w tematykę naszych konferencji, dotyczących energetyki, ochrony środowiska, jego zanieczyszczenia i zmian klimatycznych. Fotografie oraz ilustracje wyświetlimy także w przerwach, a informacje o wystawach towarzyszących naszym wydarzeniom, będziemy publikowali na łamach naszych wydawnictw, takich jak magazyn „Biomasa” oraz specjalnych dodatków branżowych takich jak: „Rynek Biogazu” czy „Rynek Pelletu”.”

                                • Małgorzata Wojtaczka
                                  Małgorzata WojtaczkaZdobywca bieguna południowego, Członek Zarządu i Współwłaściciel SELMA Expeditions Sp. z o.o.

                                  „SELMA to niezwykły jacht – od zawsze przyciąga wyjątkowych ludzi, którzy z poświęceniem realizują na jej pokładzie niezwykłe przedsięwzięcia. Tak będzie zapewne i teraz, kiedy uczestnikiem naszego rejsu będzie Wojtek Nawrocki – uznany, wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody i fotograf podwodny.

                                  Wojtek spróbuje wcielić w życie wyjątkowy projekt fotograficzno-rysunkowy, którego celem jest nie tylko pokazanie piękna tego najdalszego zakątka ziemi na fotografiach, ale i uświadomienie społeczeństwu zagrożeń, jakie sprowadzamy na ten rejon poprzez naszą działalność – temu poświęcona będzie ilustrowana książka dedykowana przede wszystkim dzieciom, ale nie tylko.

                                  Taka inicjatywa idealnie wpisuje się w filozofię naszych wypraw, które odbywamy z poszanowaniem środowiska naturalnego – w szczególności wypływając na tak cenny przyrodniczo obszar jakim są wody Antarktyki.

                                  W styczniu 2017 roku, zdobywając samotnie biegun południowy, utwierdziłam się w przekonaniu, że ten zakątek świata jest wyjątkowy i potrzebuje specjalnej ochrony, a Wojtka Projekt może wnieść ważną cegiełkę dla budowy świadomości ekologicznej.

                                  W imieniu swoim i całego Zespołu SELMY, trzymam za Wojtka kciuki i życzę mu powodzenia w realizacji tego Projektu.”

                                  • Marcin Mazek
                                    Marcin MazekDyrektor działu chłodnictwa ANDRA Sp. z o.o.

                                    „W ANDRA Sp. z o.o. projektujemy i budujemy systemy wytwarzania chłodu i odzysku ciepła oparte o technologie absorpcyjne i sprężarkowe. Wyposażamy system w niezbędne instalacje hydrauliczne i elektryczne a także systemy automatyki i wizualizacji – budujemy systemy pod klucz. Dbamy o optymalizację energetyczną rozwiązań. Wskazujemy możliwości efektywnego wykorzystania mediów z priorytetem transferu energii odpadowej powstającej w procesach technologicznych do miejsc jej poboru.

                                    „Projekt Antarktyka” to niezwykle śmiała inicjatywa, której celem jest wydanie ilustrowanej książki edukującej dzieci w zakresie ochrony środowiska. Nasze rozwiązania technologiczne służą poprawie efektywności energetycznej oraz zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza, dlatego bardzo spodobała nam się idea tego przedsięwzięcia i postanowiliśmy uczestniczyć w nim w charakterze Sponsora.

                                    Efektem tej inicjatywy będzie również ekskluzywny album z wyjątkowymi fotografiami, które są swojego rodzaju indywidualną wystawą dla czytelnika, który może poznać ten przepiękny podwodny świat przyrody.

                                    Obie publikacje, które otrzymamy w ramach sponsoringu, stanowić będą wyśmienity prezent dla naszych Klientów.

                                    Trzymamy kciuki za sukces i z niecierpliwością czekamy na artystyczne i edukacyjne efekty ekspedycji.”

                                    • Marcin Trzciński
                                      Marcin TrzcińskiWłaściciel Fotopodwodna.pl – sklepu dla podwodnych fotografów i filmowców, podwodny fotograf i filmowiec

                                      „Wojtek to prawdziwy pasjonat fotografii. Działając zarówno na powierzchni, gdzie z sukcesami fotografuje ptaki, jak i pod wodą, osiągnął naprawdę wysoki poziom zdjęć, co potwierdzają zresztą liczne nagrody i wyróżnienia.

                                      Jego obecny projekt – Antarktyda, jest wspaniałą kontynuacją ścieżki, którą od lat podąża. Szkoda, że nie będę mógł mu tam towarzyszyć…”

                                      • Marcin Żychliński
                                        Marcin ŻychlińskiInstruktor nurkowania, Współwłaściciel Centrum Nurkowego „Nemo”

                                        „Poznaliśmy się z Wojtkiem na pierwszym roku Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

                                        Już wtedy, na samym początku naszych studiów imponował mi swoją wiedzą oraz chęcią pogłębiania jej, co tak naprawdę u studentów 1. roku jest niezwykle rzadkie 😉

                                        Wspólne zamiłowanie do przyrody i nurkowania spowodowały, że nasze ścieżki wielokrotnie się przecinały, przecinają i zapewne będą przecinać w przyszłości.

                                        Znam go dobrze, znam jego możliwości i kreatywność, a i tak zaskoczył mnie swoim „Projektem Antarktyka”. To naprawdę niesamowite, że udało mu się połączyć swoje zamiłowanie do przyrody, pasję fotograficzną oraz nurkową w przedsięwzięciu, które będzie miało realny wpływ na ludzką świadomość. Zrozumienie skomplikowanych mechanizmów zmian klimatycznych oraz konieczność ochrony ekosystemu Antarktyki nie powinno dotyczyć tylko naukowców – ta wiedza powinna być powszechna… ale jak tego dokonać? Wojtek podjął rękawicę. Edukacja tych najmłodszych i tych starszych, ale w prosty, przystępny sposób zgodnie z przysłowiem – jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów.

                                        Życzę Ci kolego, żeby materiały i doświadczenia zdobyte podczas tej wyprawy zaowocowały pięknym albumem i wspaniałą, ilustrowaną książką dla dzieci, które zaszczepią w odbiorcach miłość do otaczającego nas świata.”

                                        • Marek Szymański
                                          Marek SzymańskiRedaktor Naczelny Magazynu Fundusze Europejskie, Współwłaściciel Wydawnictwa MJ Media, Autor książek

                                          „Pan Wojtek jest człowiekiem sukcesu. Pełni funkcję Członka Zarządu firmy, która od wielu lat znajduje się w czołówce rankingów firm doradczych pozyskujących dotacje, publikowanych na łamach naszego magazynu Fundusze Europejskie.

                                          Jego firma szczególnie wysoko plasuje się w kategoriach dotyczących ochrony środowiska. Właśnie ten obszar środowiskowy, to zawodowy „konik” Pana Wojtka – daje to podstawę by uznać, że przedsięwzięcie, które planuje, odniesie pełen sukces.

                                          Całym sercem trzymam kciuki za powodzenie tego projektu i z chęcią zaangażuję nasz magazyn, wydawnictwo oraz siebie osobiście w jego wsparcie, obejmując nad nim patronat medialny.”

                                          • Maria Przekopowska
                                            Maria PrzekopowskaWłaścicielka CBE Polska i www.spalaniebiomasy.pl

                                            „Z ramienia CBE Polska zadeklarowaliśmy Wojtkowi współpracę przy Projekcie Antarktyka w zakresie zorganizowania wystaw fotografii z jego wyprawy do Antarktyki.

                                            Postaramy się również wypromować to przedsięwzięcie poprzez nasze kanały medialne i portale internetowe.

                                            Wystawy będą towarzyszyły organizowanym przez nas konferencjom i szkoleniom dedykowanym dla sektora energetyki i ochrony środowiska.

                                            Zdjęcia z tego mroźnego i lodowego końca świata same przywołują do refleksji na temat globalnego ocieplenia i innych zagadnień środowiskowych, które poruszamy na naszych konferencjach, dlatego uważam, że będzie to świetny dodatek wizualny.

                                            Mam nadzieję, że Wojtek uraczy nas pięknymi obrazami, którymi nasi goście będą się zachwycali podczas przerw.”

                                            • Marta Wierzbowska-Kujda
                                              Marta Wierzbowska-KujdaRedaktor Naczelny dziennika TerazŚrodowisko.pl

                                              „Projekt pana Wojtka jest fantastycznym połączeniem pasji i troski o środowisko naturalne. Z miejsca kojarzy mi się z Teraz Środowisko, które powstało z tych samych pobudek. Jako dziennik branżowy, śledzimy zmiany prawne, wydarzenia, trendy, ale też ważne i wyjątkowe inicjatywy w sektorze ochrony środowiska. Stanowimy platformę informacyjną, łączącą przedstawicieli różnych gałęzi sektora ochrony środowiska.

                                              Dla mnie osobiście, jako absolwentce Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska (Uniwersytet Warszawski), właśnie tak szerokie spojrzenie wydaje się niezbędne do uzyskania pełnego obrazu sektora.

                                              Interdyscyplinarność Projektu Antarktyka koresponduje z naszym charakterem, stąd z przyjemnością objęliśmy go patronatem.

                                              Komponent artystyczny nie pozostaje bez znaczenia. Niech piękno przemówi!”

                                              • Miłosz Dąbrowski
                                                Miłosz DąbrowskiInstruktor nurkowania PADI, CMAS, SDI, właściciel biura podróży Aquatravel.eu i klubu nurkowego Aquadiver.pl

                                                „Wojtek uczestniczył już w wielu wyprawach nurkowych organizowanych przez moje biuro podróży Aquatravel i zawsze wracał z niesamowitymi fotografiami podwodnymi. Tak będzie zapewne i teraz.

                                                Jestem dumny, że fotograf podwodny o takiej wrażliwości artystycznej jak on, będzie realizował swój Projekt fotograficzny na organizowanej przeze mnie wyprawie nurkowej na Antarktykę.”

                                                • Patryk Kusiński
                                                  Patryk KusińskiInstruktor i trener Capoeira, współtwórca Projektu „Luta Criativa”, trener przygotowania fizycznego

                                                  „Marcina i Wojtka znam od 2001 roku, odkąd wspólnie zaczęliśmy stawiać pierwsze kroki na sali treningowej, ćwicząc Capoeira – brazylijską sztukę walki, której jestem obecnie instruktorem i trenerem.

                                                  Podjąłem się przygotowania Wojtka pod względem fizycznym do wyprawy na Antarktykę, aby mógł sprostać postawionym celom Projektu. Intensywne treningi rozpoczęliśmy 10 stycznia 2018 r., aby cykl przygotowań fizycznych trwał co najmniej rok.

                                                  Znam jego determinację i wiem, że będzie dobrze przygotowany do tego przedsięwzięcia.”

                                                  • Phoebe Lu
                                                    Phoebe LuDyrektor Generalny Nauticam International Ltd.

                                                    „Globalne ocieplenie odbywa się w przyspieszonym tempie, a jego wpływ jest coraz bardziej widoczny w każdej części świata, w tym w Antarktyce – tym odległym i magicznym miejscu na ziemi.

                                                    Ważne jest udokumentowanie tego egzotycznego krajobrazu, życia wokół tego obszaru i zmian zachodzących właśnie teraz.

                                                    Tak samo ważne jest podnoszenie świadomości, potrzeba  ochrony i zmniejszenie naszego codziennego śladu węglowego, aby kontrolować wpływ emisji gazów cieplarnianych.

                                                    Każdy wkład się liczy, a ja, w imieniu firmy, życzę Wojtkowi powodzenia w jego projekcie.”

                                                    • Piotr Chara
                                                      Piotr CharaFotograf przyrody, regionalista, autor publikacji, współzałożyciel i Prezes Fundacji Zielonej Doliny Odry i Warty

                                                      „Wojtuś to definicja zapału do przygody, do wody i do fotografii. To świetna mieszanka, dobrze rokująca na tak ambitny cel. Dlatego wierzę, że przywieziony przez Wojtka materiał będzie wyciśnięciem tematu do granic możliwości.

                                                      Pozytywnie zazdroszczę i życzę powodzenia!”

                                                      • Piotr Spiechowicz
                                                        Piotr SpiechowiczProject Manager ITC Poland

                                                        „ITC Poland zajmuje się organizacją specjalistycznych szkoleń, warsztatów i konferencji, skierowanych przede wszystkim dla sektora energetyki, gospodarki wodno-ściekowej oraz przemysłu.

                                                        Rocznie przeprowadzamy około 40 szkoleń, które odbywają się głównie w Warszawie i Katowicach.

                                                        Bardzo się ucieszyłem, gdy Wojtek, z którym mieliśmy okazję wielokrotnie współpracować, przedstawił nam propozycję zorganizowania wystaw fotografii oraz ilustracji, które towarzyszyć będą naszym wybranym wydarzeniom.

                                                        Nasze szkolenia prawie zawsze dotykają zagadnień związanych ze środowiskiem, więc wystawa obrazująca efekty „Projektu Antarktyka”, doskonale pasuje do tematyki organizowanych przez nas konferencji.

                                                        Uważam, że to świetny, oryginalny pomysł, który będzie stanowić interesujące urozmaicenie naszych wydarzeń.”

                                                        • Przemysław Tomków
                                                          Przemysław TomkówWłaściciel DRON.edu.pl, Nextron.pl i LTA Design, Fundator Światowej Organizacji Pilotów Dronów WDPO.org

                                                          „Podziwiam ludzi z pasją i z determinacją do wdrażania swoich pomysłów w życie. Cieszę się, że mam możliwość wsparcia ciekawej inicjatywy jaką jest Projekt Antarktyka.

                                                          Wojtka poznałem podczas kursu do zawodowych uprawnień pilota drona, który realizował w ośrodku DRON.edu.pl – to wtedy powiedział mi o wyprawie na Antarktydę.

                                                          Trzymam kciuki za wyprawę, życzę dobrej pogody i niesamowitych ujęć z drona!”

                                                          • Renata Kałużna i Jolanta Szczepaniak
                                                            Renata Kałużna i Jolanta SzczepaniakPowermeetings.eu

                                                            „Wojtek to charyzmatyczny człowiek o niewyczerpalnych zasobach energii i entuzjazmu. Jego osoba to rzadkie połączenie solidności przedsiębiorcy z talentem fotograficznym i zmysłem artystycznym.

                                                            Planowany przez niego Projekt Antarktyka najlepiej pokazuje jakich ambitnych i wymagających wyzwań się podejmuje. Jego Projekt to potężne przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne, zaplanowane z rozmachem i dopracowane w szczegółach, czego sami jesteśmy najlepszym dowodem, gdyż wesprzemy Wojtka w jego inicjatywie.

                                                            Powermeetings.eu jako jedna z wiodących firm konferencyjno-szkoleniowych w branży energetycznej, z wielką przyjemnością wniesie swój wkład w ten Projekt jako Partner wystawienniczy i Patron Medialny, organizując na naszych konferencjach wystawy oraz publikując informacje o tym wydarzeniu poprzez nasze kanały informacyjne i medialne.

                                                            Obie strony zyskają na tej współpracy, a goście naszych konferencji nacieszą oko niezwykłymi obrazami przywiezionymi przez Wojtka z najdalszych i najzimniejszych zakątków świata.

                                                            Już nie możemy się doczekać.”

                                                            • Sandra Gałęziowska i Bartosz Soczyński
                                                              Sandra Gałęziowska i Bartosz SoczyńskiMenedżerowie Restauracji Appetit

                                                              „Od wielu lat gościmy Wojtka w naszej restauracji, co pozwoliło nam poznać go osobiście.

                                                              Śledzimy jego działalność fotograficzną na wystawach oraz portalach społecznościowych i jesteśmy zachwyceni jego zdjęciami.

                                                              Kiedy Wojtek zaproponował nam współpracę przy „Projekcie Antarktyka” w zakresie zorganizowania wystawy w naszej restauracji,  zgodziliśmy się od razu.

                                                              Na ścianach naszej restauracji, zlokalizowanej w Galerii Sucholeskiej, wisi obecnie kilkanaście obrazów-grafik, oprawionych w ramy o wymiarach 40×50 cm, które chętnie, na czas wystawy, zastąpimy Wojtka fotografiami o wymiarach 40×60 lub 50×70 cm.

                                                              Zorganizujemy również wieczór z autorem, na który zaprosimy naszych stałych gości. Podczas spotkania Wojtek obiecał opowiedzieć o wyprawie, wyświetlając swoje fotografie oraz o kulisach powstawania ilustracji do książki dla dzieci.

                                                              Podczas trwania wystawy, będziemy również wyświetlali fotografie i ilustracje na naszym restauracyjnym telewizorze.”

                                                              • Violetta Kowalczyk
                                                                Violetta KowalczykWłaścicielka V.A. Gallery Poland, Wiceprezes firmy Metalmex Sp. j., Prezes Stowarzyszenia Metal Merge

                                                                „Będzie mi niezmiernie miło gościć Pana Wojciecha Nawrockiego w mojej galerii sztuki V.A. Gallery Poland i wspólnie zorganizować wernisaż oraz wystawę jego fotografii z wyprawy do Antarktyki.

                                                                V.A.Gallery Poland zajmuje się nie tylko promocją polskiej sztuki współczesnej, ale również angażuje się w ciekawe i wyjątkowe projekty, a do takich bez wątpienia należy zaliczyć projekt artystyczno-edukacyjny Pana Wojtka, który wraz z ilustratorem – Marcinem Leśniakiem, wprowadzi Nas w nieznane, lodowe, podwodne przestworza.

                                                                Ponieważ organizowane przez Nas wernisaże oraz wystawy, zyskały miano znaczących i bogatych tematycznie wydarzeń kulturalnych, również i tu mariażowi fotografii z ilustracją potowarzyszy wiele atrakcji. Będzie więc coś dla oczu, ale i coś dla duszy.”

                                                                • Wioleta Krzysztofik
                                                                  Wioleta KrzysztofikWłaścicielka Kancelarii Doradztwa Podatkowego Wioleta Krzysztofik

                                                                  „Znam Wojtka od ponad 13 lat, od kiedy moja firma prowadzi księgowość jego spółki i jego prywatnej firmy ZAMBU Wojciech Nawrocki, w ramach której realizuje on swój obecny Projekt Antarktyka.

                                                                  Od lat śledzę jego działalność fotograficzną i wiem jakie potężne środki Wojtek angażuje w swoją pasję – chodzi nie tylko o środki finansowe, wydane na sprzęt do fotografii i nurkowania, które mam przyjemność księgować, ale o całe jego zaangażowanie w tworzenie tych wyszukanych fotografii.

                                                                  Ilekroć podpytywałam go o kulisy powstawania wybranych fotografii, zaskakiwało mnie to ile czasu, wysiłku i organizacji wymaga odpowiednie rozeznanie konkretnego tematu fotograficznego i przygotowanie się do wykonania takich zdjęć.

                                                                  Tym bardziej doceniam jego pasję oraz nabywam jego wyjątkowe i nagradzane fotografie, które zdobią ściany mojej kancelarii.

                                                                  Już nie mogę się doczekać, kiedy na mojej ścianie zawiśnie jego kolejny, wyjątkowy obraz – tym razem z Antarktyki.

                                                                  Projekt, który Wojtek chce zrealizować obecnie to niesamowite przedsięwzięcie – wspieram go jak mogę, aby z sukcesem wdrożył w życie swoje antarktyczne marzenie.”

                                                                  • Wojciech Kruk
                                                                    Wojciech KrukZałożyciel W.KRUK S.A., Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

                                                                    „Firma METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o., w której Pan Wojciech Nawrocki pełni rolę Członka Zarządu, jest członkiem naszej Izby od 2006 roku, a Pan Wojciech odnosi sukcesy nie tylko na polu zawodowym, ale również w życiu prywatnym, w którym poświęca się swoim pasjom do fotografii przyrody.

                                                                    Jego najnowszy „Projekt Antarktyka” to niezwykle śmiała inicjatywa, której celem jest wykonanie fotografii podwodnych i przyrodniczych, które znajdą swoje miejsce w ekskluzywnym albumie. Bardzo ciekawy jest również plan wydania ilustrowanej książki dla dzieci, która ma za zadanie uwrażliwić młode pokolenia na przyrodę i potrzebę jej ochrony.

                                                                    Cel ten wpisuje się znakomicie w realizację idei społecznej odpowiedzialności biznesu, którą Pan Wojtek bierze na siebie chcąc edukować dzieci w zakresie ochrony środowiska.

                                                                    Projekt ten ma szczytny cel, a nasza Izba, z pewnością będzie mogła wesprzeć to przedsięwzięcie, poprzez swoje statutowe działania, w ramach których wspiera działalność gospodarczą swoich członków”.

                                                                    Bądź na bieżąco!

                                                                    Polub moją stronę na Facebook-u

                                                                    Obserwuj moją stronę na Instagramie

                                                                    Kontakt

                                                                    e-mail: wojciech.nawrocki@metropolisdg.pl tel. kom.: +48 500 276 115